Nocleg nad chmurami – z panoramicznym widokiem na Alpy.

Jak tam dojechać? Własnym samochodem. 

Na ile zostać: Jeden nocleg to obowiązek 🙂 Jeśli jesteś górołazem Loser proponuje fajne trasy. Ich długość waha się od 1 – 8.5 km. Piękne widoki zapewnione. 

Przekonani opisem na Park4Night postanowiliśmy sprawdzić, czy to miejsce faktycznie jest takie wyjątkowe. Dojazd na górę (parking przy Loser Alm 1600 m.n.p.m.) prowadzi przez panoramiczną drogę, za którą opłaty trzeba wnieść w automacie przy wjeździe. Podczas wjazdu na górę Justynie wielokrotnie robiło się miękko w kolanach i zamykała oczy. Wysokość robi wrażenie. 

Droga otwarta jest od kwietnia do października/listopada w zależności od ilości śniegu. Możliwe, że w wyższych partiach potrzebne będą łańcuchy. My byliśmy końcem kwietnia i przy temperaturze na dole 17 stopni C. droga była czarna. 

Opłata według stawek na 04.2021:

Zachęceni możliwością zjedzenia kolacji z 5* widokiem postanowiliśmy zapłacić 18 EUR i wjechać na samą górę przed godziną 18. Chcieliśmy też zająć sobie miejscówkę w pierwszym rzędzie. Ku naszemu zaskoczeniu na parkingu poza nami było tylko kilka samochodów. Wieczorem ich właściciele – miłośnicy Skiturów zjechali na dół, a my mieliśmy cały parking dla siebie. W późniejszych godzinach dołączył do nas jeszcze jeden van. 

Z tego, co czytaliśmy jest to znane miejsce i w lecie cieszy się dużą popularnością w środowisku miłośników vanlife. Szacujemy, że na parkingu na samym szczycie zmieści się około 40 – 50 samochodów. Po drodze są jeszcze dwa parkingi. Jeden podobnych rozmiarów do tego na samej górze oraz jeden bardziej kameralny. 

Był to parking z jednym z najpiękniejszych widoków, jaki do tej pory widzieliśmy. Nie mogliśmy uwierzyć, że po prostu możemy tam spać. Zapytaliśmy się obsługi restauracji i ku naszemu zdziwieniu potwierdzili. Loser znajduje się powyżej górnej granicy lasu a według prawa austrijackiego można na nim swobodnie nocować. Ponadto Loser znajduje się w Styrii. Jest to jeden z obszarów, poza Górną Austria i Voralerberg gdzie można swobodnie spać na dziko. 

Słyszeliśmy, że w sezonie zdarza się iż pobierają na parkingach opłatę za nocleg w wysokości 15 EUR od osoby. My nie musieliśmy płacić, ale zdecydowanie uważamy, że warto. 

Parking znajduje się tuż obok górskiej restauracji. Można w niej zjeść typowe austriackie dania i czegoś się napić. Niestety nie mieliśmy okazji jej przetestować, gdyż podróżowaliśmy w okresie lock downu. Toaleta w budynku otwarta jest 24h/dobę. 

Parking położony jest bardzo wysoko, więc warto mieć ze sobą ciepłe rzeczy. Podróżując w okresie wiosennym/jesiennym może przydać się ogrzewanie postojowe lub ciepłe śpiwory. 

Jeśli będziesz w kwietniu i uda ci się złapać słońce, nie daj się zmylić i nakładaj krem z konkretnym filtrem. 

Jeśli odwiedzisz to miejsce oznacz nas na instagramie. 

Przydatne informacje:

Współrzędne geograficzne: 
47.6609, 13.7867 (lat, lng)
N 47°39’39.3264” E 13°47’12.0804” 

Adres:
181 Fischerndorf
8992 Fischerndorf
 Austria

Kamera ze szczytu: https://www.loser.at/de/webcams-wetter