Kemping na dziko, czyli nocowanie w namiocie, kamperze lub przyczepie kempingowej na świeżym powietrzu, na przykład w lesie lub na publicznych parkingach niestety w większości przypadków w Austrii nie jest dozwolony. To powiedziawszy warto podkreślić, że nie jest niemożliwy. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią ci podróżowanie po Austrii.

Jedyna ogolna zasada jest taka, że ​​na terenie prywatnym w Austrii można nocować tylko za wyraźną zgodą właściciela. W Austrii dotyczy to również lasów – można do nich swobodnie wchodzić, ale przebywanie w lesie w nocy jest możliwe tylko z odpowiednim pozwoleniem. Wyjątkiem jest awaryjny biwak i przerwa w kamperze z dala od kempingów.

Austria podzielona jest na 9 regionów, w których obowiązują różne zasady, nie ma jednolitych przepisów określających kemping na dziko. Poniżej znajdziecie kilka słów do każdego z regionów Austrii.

Salzburg – Kemping na dziko w Salzburgu podlega odpowiedniej gminie. Burmistrz określa, czy postój kamperów szkodzi rolnictwu lub turystyce. Biwakowanie na alpejskich pustkowiach jest dozwolone, o ile odbywa się w zgodzie z naturą.

Vorarlberg – W Vorarlbergu, podobnie jak w Salzburgu, zasady ustalają burmistrzowie. Jeśli kemping na dziko jest sprzeczny z interesami przyrody lub rolnictwa, przywódcy miast mogą tego zabronić. Potrzebujesz również dodatkowego zezwolenia w pobliżu jezior.

Wiedeń – Kemping na dziko w Wiedniu jest dozwolony tylko na obszarach do tego przeznaczonych np. na polu kempingowym. Kemping na dziko jest zabroniony i zakaz ten obejmuje zarówno biwakowanie, jak i nocowanie w zaparkowanym kamperze na parkingu publicznym.

Burgenland – Kemping na dziko jest i tutaj zabroniony. Obejmuje to zarówno biwakowanie, jak i nocowanie w zaparkowanym kamperze na parkingu publicznym.

Karyntia – Kemping na dziko jest zabroniony poza publicznymi kempingami. Dozwolone sa jednak tzw. “awaryjne biwaki” czyli zatrzymanie sie w celu odzyskania sił do dalszej podróży. Nie powinno się jednak nadużywać tej możliwości gdyż właściciele nieruchomości jak i policjanci potrafią zazwyczaj dobrze odróżnić planowane noclegi od awaryjnych biwaków.

Dolna Austria – Mobilny kemping w Dolnej Austrii jest surowo wzbroniony.

Górna Austria – Przepisy dotyczące kempingu na dziko zmieniły się w lipcu 2021 i obecnie mobilny kemping w Górnej Austrii jest zakazany.

Tyrol – Kemping na dziko w Tyrolu jest dozwolony tylko na obszarach do tego przeznaczonych np. na polu kempingowym. Tutaj również są stosunkowo wysokie kary, dlatego lepiej trzymać się wytycznych.

Nie martw się jednak. Dzisiaj natrafiliśmy na Pana, który polecił nam grupę na Facebooku i aplikacje, które pomagają w podróżach vanem czy kamperem po Austrii. Sami jeszcze ich nie wypróbowaliśmy, jednak myślimy, że warto się nimi zainteresować.

Grupa na Facebooku “Wohnmobil-Dinner Österreich” (https://www.facebook.com/groups/828537517690441/) – wypisane są na niej miejsca gdzie właściciele lokalnych karczm i agroturystyk udostępniają parking na noc (winnice, farmy, gospodarstwa) po wcześniejszej konsumpcji. Można znaleźć naprawdę wyjątkowe lokalizacje. Jest też możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielem zostanie dłużej niż na jedną noc.

Aplikacja “Schau auf’s Land” – Na tej aplikacji znajdziecie prawie 400 lokalizacji położonych w wyjątkowej scenerii np. winnice, gospodarstwa, itd. Lokalizacje udostępniają 1/3 miejsc parkingowych bez infrastruktury (niektóre oferują serwis tzn. woda pitna i łazienka). Miejsce noclegowe jest darmowe abonament roczny aplikacji wynosi 34,99€.

Mam nadzieję, że ten wpis będzie ci pomocny w twoich przygotowaniach do wyjazdu do Austrii. Jeżeli informacje te okazały się przydatne będzie nam bardzo miło gdy zostawisz nam komentarz i/lub ocenić ten wpis dając nam parę gwiazdek 🙂

Daj również znać jeśli masz jakieś pytania, chętnie odpowiemy. 

Życzymy ci pięknego wyjazdu pełnego wspaniałych przeżyć i spokojnego biwakowania 🙂

J&K