Wyjazd samochodem do Wiednia. Ale gdzie zaparkować?

Cześć! Wyjazd samochodem do większej stolicy budzi wiele pytań. Jedno z pierwszych z jakim się konfrontujemy to to, gdzie zaparkować? Zaraz po nim przychodzą kolejne: Jakie obowiązują zasady parkowania? Jakich kosztów się spodziewać? Czy można po prostu zostawić samochód przy ulicy? Czy konieczne będzie płatne miejsce parkingowe? Czy może postawić samochód w płatnym garażu? 

Wybierasz się samochodem do Wiednia? To dobrze trafiłeś/-łaś, bo w tym wpisie postaram się udzielić odpowiedzi na te wszystkie pytania. Będę się trzymał faktów, ponieważ ma on się w końcu stać źródłem informacji. Informacji dla ciebie, które pomogą Ci spokojniej zorganizować wyjazd do Wiednia. 

Wiedeń – Parkowanie w pigułce

Wiedeń podzielony jest na 23 dzielnice i od marca 2022 roku we wszystkich dzielnicach obowiązuje strefa krótkoterminowego parkowania. Co to oznacza? W całym Wiedniu nie możesz zostawić samochodu na cały dzień (jest to możliwe tylko na płatnych parkingach). Czas parkowania w dni robocze jest ograniczony a za postój trzeba zapłacić przy użyciu biletu parkingowego, tzw. “Parkschein” (1,10 euro za pół godziny).

Poniżej przygotowałem dla Ciebie kilka dodatkowych informacji. 

  – strefa krótkoterminowego parkowania obowiązuje od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem dni wolnych od pracy/świąt państwowych): od godz. 9 do 22
  – maksymalny czas parkowania z Parkschein-em: 2 godziny

*Oczywiście jest parę wyjątków, wymienie je dla pewności poniżej:

  – Ulice handlowe: W całym mieście, niezależnie od dzielnicy wprowadzone są w specjalnie oznaczonych miejscach strefy parkowania i w tych miejscach parking jest płatny (Kurzparkzone). Czas, w którym parkowanie jest płatne w tych miejscach jak i maksymalny czas parkowania znajdziesz na oznakowaniu. Głównie dotyczy to ulic handlowych. Jeśli parkujesz w tym miejscu musisz użyć Parkschein-u.

  – 15-ta dzielnica: Strefa krótkoterminowego parkowania w 15-tej dzielnicy koło Stadthalle (hala koncertowa) obowiązuje:
     – od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 22:00
     – sobota, niedziela, święto państwowe: 18-22 godz.
     – maksymalny czas parkowania z Parkschein-em: 2 godziny

Wybierasz się samochodem elektrycznym do Wiednia? 

W wielu miejscach znajdziesz oznakowane miejsca parkingowe z możliwością darmowego ładowania twojego samochodu. Podczas ładowania pojazdu elektrycznego nie musisz płacić za parking. Pamiętaj jednak, że jeśli pojazd jest naładowany musisz opuścić strefę ładowania aby udostępnić możliwość ładowania dla innych pojazdów.

Opłaty parkingowe w Wiedniu

Koszty

czas parkowania 15 minut: Bezpłatnie (potrzebujescz do tego bezplatny “Parkschein”)
czas parkowania 30 minut: 1,10 Euro
czas parkowania 60 minut: 2,20 Euro
czas parkowania 90 minut: 3,30 Euro
czas parkowania 120 minut: 4,40 Euro

Możliwość opłaty parkingu

Ogólnie dostępne są trzy metody płatności za parkowanie:
  1) bilet parkingowy, tzw. “Parkschein” i
  2) bilet parkingowy przez telefon, przez aplikacje HANDYPARKEN (2,2 EUR/h)
2) bilet parkingowy przez telefon, przez aplikacje EasyPark (2,69 EUR/h)

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje do tych dwóch metod płatności. 

1) Bilet parkingowy, tzw. “Parkschein”

O Parkschein musisz zadbać wcześniej, są to puste formularze, na których wpiszesz ręcznie datę i czas parkowania. Pamiętaj o długopisie ;). Kupić je możesz:
– w kioskach,
– na stacjach benzynowych i
– w niektórych automatach z papierosami przy ulicy oraz
– w niektórych hotelach i sklepach. 

Wczesniej kupione Parkschein-y musza zostać odpowiednio wypełnione zaraz po tym jak zatrzymasz się w strefie płatnego parkowania. Wypełniony Parkschein umieść na desce rozdzielczej przy przedniej szybie tak, aby był dobrze widoczny. 

Wiem, że nie powinno być to trudne a wypełnienie Parkshein-u powinno być intuicyjne ale nie jest. Są pewne reguły, które warto znać. Sam się łapię na tym, ze musze to sprawdzic. Poniżej znajdziesz dokładny opis jak wypełnić Parkschein w odpowiedni sposób. 

2) bilet parkingowy przez telefon, przez aplikacje “HANDYPARKEN”

Aby płacić za parkowanie przez telefon potrzebujesz:

– konto na portalu HANDYPARKEN, na ktorym możesz doładować konto pre-paid, z którego będą ściągane opłaty za parkowanie (doładowanie za min. 22 EUR = 10 godz.)

– aplikacje, przez którą możesz płacić za parking. Poniżej linki do aplikacji dla systemów iOS i Android:
     – App Store – iOS: https://apps.apple.com/at/app/handy-parken/id377723280     – Google Play – Android: https://play.google.com/store/apps/details?id=at.mobilkom.android.handyparken

– Dostep do internetu

Niestety jest duży minus tej formy płatności, strona portalu HANDY Parken jest dostępna tylko w języku niemieckim a minimalna kwota doładowania konta to 22 EUR. 

3) bilet parkingowy przez telefon, przez aplikacje “EasyPark”

Aplikacja EasyPark jest o tyle wygodna, że opłaty za parkowanie ściągane są bezpośrednio z karty kredytowej *nie jest konieczne uprzednie doładowanie konta za min 22 EUR jak to jest w przypadku HANDYPARKEN. Używając tej aplikacji zapłacisz jednak 0,49 EUR więcej za godzinę parkowania niż w przypadku użycia parkscheinu lub aplikacji HANDYPARKEN.

Jak prawidłowo wypełnić “Parkschein”?

W związku ze skomplikowanym procesem, przez który trzeba przejść zanim można zapłacić za parking przez telefon, większość kierowców decyduje się na to, by kupić Parkschein-y. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o tym jak prawidłowo wypełnić Parkschein. 

Zasada pierwsza: Parkschein musi być wyraźnie i trwale oznaczony (najlepiej długopisem/ nie ołówkiem). Wpisane/Zaznaczone muszą zostać:
– rok
– miesiąc
– dzień
– godzina i
– minuta 

Zasada druga: Wypełnij wszystkie rubryki. W przypadku niezaznaczenia jednej z rubryk Parkschein jest nieważny. Zawsze zaznaczaj czas przybycia krzyżykiem. Poniżej przykład jak wypełnić prawidłowo Parkschein:

Przyklad 1:
– czas przybycia: 10:06 rano
– zaznacz na Parkschein-ie: godzina 10 i minut 15

Przyklad 2:

– czas przybycia: godz. 16:49
– zaznacz na Parkschein-ie: godzina 17 i minut 0

Zaokrąglaj do najbliższego kwadransa. 

UWAGA: Parkujesz np. o godzinie 18:47 w dzielnicy, w której strefa płatnego parkowania ważna jest do godziny 19:00? W tym przypadku musisz wypełnić “Parkschein” na ostatni kwadrans (najlepiej przy użyciu bezpłatnego “Parkschein”-u na 15 minut).

Jeśli nieprawidłowo wypełnisz “Parkschein”, musisz go wyrzucić. Korekta nie jest dozwolona.

Zasada trzecia: korzystanie z kilku Parkschein-ów w tym samym czasie:

Załóżmy, że chcesz zaparkować samochód od godz. 9.15 do 10.15, czyli jedną godzinę w strefie krótkoterminowego parkowania. Do tego celu używasz dwóch czerwonych Parkscheinów, z których każdy jest ważny przez pół godziny (jeżeli nie masz jednego godzinnego).

UWAGA: Jeśli używasz kilku Parkscheinów jednocześnie, na każdym z nich musi być zaznaczony ten sam czas przybycia:

Prawidłowo: zaznacz tę samą godzinę przybycia na każdym z dwóch Parkscheinów: 9.15 rano.
Źle: Na pierwszym Parkscheinie godz. 9.15, na drugim o godz. 9.45.

UWAGA: jeżeli używasz jednocześnie kilka Parkscheinów pamietaj, że nie jest dozwolone:
– jednoczesne korzystanie z kilku bezpłatnych Parkschein-ów
– połączenie bezpłatnego Parkschein-u z innymi płatnymi
– korzystanie z kilku Parkschein-ów, których łączny czas parkowania przekracza maksymalny dozwolony czas parkowania

Poza tym pamiętaj, żeby uzupełnić dokładnie bezpłatne Parkschein-y podając dokładną godzinę i minutę przybycia, np: godzina 08 i minut 09 (nie godzina 8 i minut 9) 

Płatne garaże na terenie miasta

Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców Wiednia rośnie ilość podziemnych garaży na terenie miasta. Garaże podziemne są alternatywą do odstawiania samochodu przy ulicy, jest to jednak z reguły droższe wyjście, zwłaszcza gdy chcesz zaparkować samochód w okolicy centrum miasta. Poniżej znajdziesz link do strony z interaktywna mapka garaży w Wiedniu wraz z dodatkowymi informacjami (np. cena za godzinę i cena za dzień parkowania). 

Internaktywna mapa Wiednia z siecią garaży: https://www.parken.at

Parkowanie w praktyce – podsumowanie

W praktyce wygląda to tak, że miejsc jest zazwyczaj mało i im bliżej centrum miasta tym ciężej jest je znaleźć. My na co dzień używamy komunikacji miejskiej i wsiadamy do samochodu tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy wyjeżdżamy poza miasto lub musimy przewieźć coś większego (np. zakupy z IKEA). Parking jest zazwyczaj płatny i jeżeli ktoś chce zostać na dłuższy czas w Wiedniu powinien pomyśleć jak rozwiązać problem z parkowaniem. Jeżeli masz możliwość parkingu przy hotelu jest to moim zdaniem najwygodniejsza opcja. Możesz tam zostawić samochód i poruszać się komunikacją miejską na co dzień (komunikacje miejska w Wiedniu polecamy wszystkim z całego serducha, jadąc metrem, tramwajem czy autobusem dojedziesz do celu zazwyczaj szybciej, sprawniej no i na pewno ekologiczniej!). Wszyscy znajomi, którzy nas odwiedzają samochodem, parkują w dzielnicy, w której mieszkamy w weekendy, a w dni robocze przepakowujemy samochód do płatnego garażu.

Mam nadzieję, że ten wpis będzie ci pomocny w twoich przygotowaniach do wyjazdu samochodem do Wiednia. Jeżeli informacje te okazały się przydatne będzie nam bardzo miło gdy zostawisz nam komentarz i/lub ocenić ten wpis dając nam parę gwiazdek 🙂

Daj również znać jeśli masz jakieś pytania, chętnie odpowiemy. 

Życzymy ci pięknego wyjazdu pełnego wspaniałych przeżyć i spokojnego parkowania 🙂

J&K