Po drodze na Sardynię zatrzymaliśmy się na Campingu Garden Paradiso w miejscowości Cavallino-Treporti przy Wenecji. W miejscowości tej, tak jak i w pozostałych miasteczkach półwyspu, można znaleźć wiele różnych Campingów. My trafiliśmy na Camping Garden Paradiso zupełnie przypadkiem, to był jedyny otwarty camping w dniu naszego przyjazdu do Włoch. Okazało się, że to był strzał w dziesiątkę!

W czasie naszego pobytu, na początku maja w czasach pandemi, okazało się, że na campingu przygotowanym na przyjęcie ok 800 kamperów znaleźliśmy się my w i może 10 innych kamperów, rozstawionych w tak dużych odległościach, że ich praktycznie nie zauważaliśmy.

Camping Garden Paradiso to bardzo duży kompleks z miejscami na kampery (do każdego miejsca jest podłączenie wody i prądu jak i miejsce na zlew wody szarej), wieloma domkami letniskowymi, basenem ze zjeżdżalniami, restauracją, placem zabaw, dedykowaną plażą i całym programem rozrywki i fitnes. Adres strony internetowej Camping Garden Paradiso znajdziecie na końcu tego wpisu, nie będę sie o nim rozpisywał.

Dlaczego wybraliśmy Camping w tej okolicy? Oczywiście, tak jak zapewne wiele innych kamperowiczów, ze względu na położenie blisko Wenecji i Burano i o tym też jest ten wpis.

My w Wenecji byliśmy już kilka razy, raz nocowaliśmy w samej Wenecji, pare razy wynajmowaliśmy hotel na sąsiedniej wyspie Lido di Venezia a teraz pierwszy raz przyjechaliśmy tu naszym vanem. Jaki jest plus przyjazdu tutaj vanem lub camperem? Jest ich wiele, takie jak chociażby nocleg w swoim “domku” przy pięknej piaszczystej plaży, lecz najbardziej rzuca się w oczy rozbieżność cenowa pomiędzy noclegiem w Wenecji, na Lido di Venezia i na Campingu.

Nocleg w Wenecji: 90€ do 250€ za noc w airbnb dla 2 osób. Podróżując samochodem przy noclegu w Wenecji musimy pamiętać o tym, że samochód musimy zostawić na parkingu przed Wenecją który kosztuje ok 20-30€ za dobę.
Nocleg na Lido di Venezia: 90€ do 250€ za noc w airbnb dla 2 osób, przy czym można “zabrać” samochód na Lido di Venezia ze sobą. Za miejsce dla Twojego samochodu na łodzi zapłacisz ok 20€ jednorazowo jeżeli zabookujesz nocleg z darmowym parkingiem (my tak często robiliśmy).
Nocleg na Campingu w Cavallino-Treporti: 24€ za miejsce przy plaży na samochód, kampera lub namiot, 2 osoby i podłączenie wody i prądu.

Jak się dostać z Cavallino-Treporti do Wenecji:
ogólnie trzeba się dostać do portu Punta Sabbioni, jest to ok 12km, które można przejechać albo samochodem albo autobusem 23b. Poniżej znajdziecie zdjęcie rozkładu jazdy autobusu zrobione przed campingiem Garden Paradiso.

My zdecydowaliśmy się jeździć do portu naszym vanem co wiązało się z opłatą za parking.

PARKING PRZY PORCIE Punta Sabbioni: Ceny za parking strzeżony prywatny wahały się od 5€ do 25€ ca kampera, na jednym parkingu zapłaciliśmy jednego dnia 5€ a następnego 10€, miałem wrażenie, że z weekendem i większą ilością turystów cena rosła. Jest też parking miejski przy samym porcie z parkometrem gdzie płaci się 6€ za dzień za samochód osobowy i 9€ za dzień za campera. Następnym razem zostawimy vana na tym parkingu miejskim.

POŁĄCZENIE POMIĘDZY PORTEM PUNTA SABBIONI A WENECJA I BURANO.
Z portu Punta Sabbioni odpływają łodzie, tzw. vaporetto, co 30 minut zarówno do Wenecji jak i na wyspę Burano. Do Wenecji, a ściślej do placu św. Marka, można się dostać bezpośrednio łodzią nr. 15 lub z jednym przystankiem łodzią nr. 14. Łódź nr. 14 płynie także na wyspę Burano.
Poniżej znajdziecie link do rozkładu jazdy vaporetto, jest on zmieniany i aktualizowany na bierząco więc warto zaglądnąć:
http://actv.avmspa.it/en/content/orari-servizio-di-navigazione-0
Poniżej znajdziecie zdjęcie rozkładu jazdy vaporetto nr. 14 zrobione na stacji S. Marco / S. Zaccaria

BILETY I CENY
Bilety na vaporetto kupuje się przy większych przystankach i portach takich jak Punta Sabbioni. Bilet jednorazowy kosztuję 7,50€. Jeżeli masz w planie spędzić dzień lub dwa w Wenecji to naprawdę warto kupić bilet jednodniowy (ważny 24 godz. od kupna biletu), który kosztuję 20€ lub bilet dwudniowy (ważny 48 godz.), który kosztuję 30€. Na takim bilecie można pływać wszystkimi łodziami pomiędzy Wenecja, Burano, Murano i Lido, tak jak i vaporetto kursującym tylko po Wenecji. Dzieci poniżej 6 roku życia nie potrzebują biletu i mogą pływać vaporetto z opiekunami za darmo.

Jeśli odwiedzisz Wenecje Twoim kamperem oznacz nas na instagramie 🙂 

Przydatne informacje:

Strona internetowa Campingu Garden Paradiso: https://www.gardenparadiso.it/
Strona Internetowa ACTV (vaporetto i łodzie które przewiozą twój samochód z Wenecji na Lido di Venezia): http://actv.avmspa.it/en

Współrzędne geograficzne:
45.4772, 12.5637 (lat, lng)
N 45° 28′ 38″ E 12° 33′ 49″ (lat lng)

Adres Camping Garden Paradiso:
55 Via F. Baracca
30013 Cavallino-Treporti
Włochy

Kamera na plaże przy Camping Garden Paradiso: https://www.gardenparadiso.it/deu/webcam