Na Porto Taverna natrafiliśmy szukając spokojnego noclegu niedaleko miasta portowego Olbia, skąd wypływał nasz prom i zostało to jednym z naszych ulubionych miejsc na Sardynii. Miasteczko to położone jest w północno-wschodniej części wyspy i jest oddalone zaledwie 20 km od portu, co sprawia, że nadaje się idealnie na pierwszy nocleg na wyspie. Nie jest to jednak jedynym powodem do odwiedzenia tego miejsca, im dłużej tam jesteśmy tym bardziej niesamowite okazje się to miejsce!

Dlaczego warto tu przyjechać

Przepiękna plaża: jest to jeden z głównych powodów, dla których warto jest odwiedzić to miejsce. Przepiękna, szeroka plaża z białym piaskiem, rozciąga się pomiędzy lazurowo-zielonkawym morzem i jeziorem, które stało się domem różowych flamingów. Z brzegu rozciąga się widok na niesamowitą górę, Isola Tavolara, której szczyt często znika w chmurach. Zerknij na zdjęcia poniżej, zapierający dech w piersiach widok, którego nie możemy sobie odpuścić przejeżdżając na Sardynię.

Spokojny nocleg po podróży: fakt, że miejsce to jest oddalone zaledwie 20 km od portu w mieście Olbia sprawia, że Porto Taverna jest jednym z naszych dwóch pierwszych celów na Sardynii dokąd się udajemy zaraz po tym, jak zjedziemy z promu. W Porto Taverna jest zazwyczaj bardzo spokojnie, można też się tam schować przed wiatrem i naładować baterie po podróży.

Fajna baza wypadowa: Z porto Taverna można robić sobie krótkie wprawy np. do San Teodoro na kawę i cornetto (rogalik z ciasta francuskiego), na znaną wśród kitesurferów plażę La Cinta, czy do San Paolo, gdzie zaopatrzamy się w zakupy spożywcze, wodę do campera, itd.

Nocowanie w Porto Taverna:
Na dziko: na tym parkingu, jak i w całych Włoszech, można zatrzymać sie i spać w swoim samochodzie lub kamperze do 48 godzin. Ważne jest jednak dodać, że kamping na dziko jest zabroniony, przy wjeździe do Porto Taverna znajdziecie znaki zabraniające campingu na terenie całego miasteczka. Nie wolno więc wyciągać krzesełek, rozkładać zadaszenia przed drzwiami itd. Kilka razy dziennie przejeżdża policja i sprawdzają czy ktoś nie traktuje parkingu jak campingu. Poza sezonem np. wyciągnięte krzesełka koło campera kończą się ostrzeżeniem i tylko trzeba wszystko pozbierać. W sezonie kończy się to jednak mandatem. Jeżeli respektuje się te zasady i zabiera się krzesełka na plaże to można spędzić tu kilka spokojnych nocy.W Porto Taverna znajdziesz dość duży parking podzielony na 3 strefy: strefa pierwsza jest przy samej plaży i jest to parking przy restauracji przez co może być trochę głośniej i w wietrzne dni, a z takich słynie Sardynia (zwłaszcza poza sezonem, strefa trzecia wydaje się lepszym rozwiązaniem). Wiatr nie dał nam spać i przenieśliśmy się właśnie tam na kilka nocy. Trzecia strefa jest najbardziej oddalona od morza, ok. 900 metrów, i jest to łąka z kilkoma drzewkami, przy których znajdujemy trochę cienia w słoneczne dni.Parking jest częściowo płatny w sezonie (od początku czerwca do końca sierpnia w strefie pierwszej i drugiej, trzecia strefa jest bezpłatna, także dla camperów, przez caly rok) i warto zwrócić uwagę, że postój camperem jest tutaj dozwolony (co nie jest takie oczywiste na Sardynii, gdyż nie wszędzie można wjechać camperem w sezonie). Poza sezonem parking jest bezpłatny, nie ważne czy przejdziesz camperem czy małym samochodem osobowym znajdziesz tu spokojne miejsce parkingowe.
Camping Tavolara: przy wjeździe do Porto Taverna znajdziecie bardzo duży camping. Jest on oddalony ok 700m od plaży i myśle, że w sezonie, jest on bardzo fajną alternatywą. Sami nie korzystaliśmy z tego campingu gdyż poza sezonem, tak jak większość campingów na Sardynii, jest zamknięty. Camping Tavolara otwierany jes 22 kwietnia.

Gdzie coś zjeść

W samym Porto Taverna jest jedna restauracja na samej plaży: 12.1 Cafe Restaurant. Do tej restauracji warto wybrać się na kawę i ‘cornetto’ (croissant) z czekolada podziwiać piękny widok na Isola Tavolara (góra na przeciwko). Na kawę trzeba wybrać się najlepiej przed godziną 11:30, gdyż przed południem restauracja przygotowywana jest na na czas obiadowy i niechętnie serwują kawę w tym czasie. Kawiarnia zamienia się w tam czasie w restaurację.

Jedzenie w tej restauracji jest bardzo drogie, porcje małe i sami traktujemy to miejsce jako naprawdę warte polecenia miejsce na kawę i cornetto z czekolada. Wieczorem warto też wybrać się tam na lampkę wina w przemiłej atmosferze.

W miejscowości Porto San Paolo, oddalonej o 2 km od Porto Taverna, odwiedzamy 2 miejsca:
Pizzeria Malu – miejsce samo w sobie nie jest zachęcające więc tutaj zabieramy pizzę na wynos i robimy sobie piknik na plaży. Pizza jest smaczna i w dobrej cenie (np. Margherita: 5EUR)
Pescheria czyli sklep rybny – do tego miejsca warto wybrać się po świeżą rybę i owoce morza. Przy tym sklepie znajdziesz też 3 stoliki z plastikowymi krzesełkami i możesz zamówić smażone w głębokim oleju ryby i owoce morza – czyli tyw. frito misto. Za bardzo dużą porcję, pełen talerz owoców morza do podziału na 3 osoby, zapłaciliśmy tutaj 30EUR.

W miejscowości San Teodoro, ok 13km od Porto Taverna, lubimy kawiarnie COSI BONI, do której trafiliśmy przez przypadek. Przed południem warto jest się tam wybrać na kawę i cronetto z nadzieniem, za każdym razem pytamy jakie mają i próbujemy różnych. Fajne w tam miejscu jest to, że jest zazwyczaj przed południem pełne, tętniące życiem i poza sezonem jesteśmy tam zazwyczaj jedynymi turystami. Włoski temperament roznosi to miejsce!

*Pamiętaj, że we Włoszech w restauracjach często doliczane do rachunku jest tzw. coperto, czyli opłata za nakrycie. Coperto doliczane jest za osobę i wynosi zazwyczaj ok 3EUR/osobę.

Zakupy, pralnia i camper service

W San Paolo znajdziesz supermarket, pralnie i Camper service otwarty cały rok. Pralnia jest samoobsługowa w której płyn jest dozowany automatycznie (nie potrzebujesz własnego proszku czy płynu do prania). Za jedno pranie płaci się 5-9EUR (w zależności czy duża czy mała pralka) i za suszenie płaci się 2EUR za 10 min. Za Camper Service (spuszczenie szarej i czarnej wody i zatankowanie świeżej wody) płaciliśmy 10EUR.

Jeśli odwiedzisz Porto Taverna Twoim camperem pamiętaj oznaczyć nas na Instagramie 🙂

Przydatne informacje:

Współrzędne geograficzne parkingu, na którym się zatrzymywaliśmy:
40.8558, 9.6459 (lat, lng)
N 40° 51′ 21″ E 9° 38′ 45″ (lat lng)

2 Via degli Oleandri
07020 Porto Taverna
Włochy

Link do naszego filmu z tego miejsca na YouTube: https://youtu.be/Co0PNKpVlZo